Taky bojuješ s trémou už léta letoucí a pořád to vypadá na jednomyslné vítězství Tvého nepřítele?
Ano, s trémou se dá žít i bojovat pěkně dlouho.
A teď je konečně ten čas poznat svého nepřítele.
Když chceme něco změnit, často máme tendenci s tím začít bojovat, což ale není úplně nejšťastnější. Myslím, že už to ve světě zní celkem dlouho, ale stejně to raději zopakuju i tady. Nebojuj 😉 Bojem dáváme tomu problému jenom další sílu a protitlakem zvyšujeme tlak. Tak to prostě je. Bojíme se, že kdybychom přestali bojovat, znamenalo by to ignorantství a pasivitu, ale opak je pravdou. Záleží jenom, jakým způsobem na to půjdeme.
Ano, tato věta na nás může působit dost divně až kontroverzně. Takže, pokud se Ti to moc nezdá a máš tendenci se zase radši zpátky uchýlit k boji, tak doporučuju jeden malý mezikrok. Prostě se na to jenom podívej. Nemusíš s tím souhlasit, nemusíš to řešit. Začni tím, že to budeš zkoumat. Když chceš s něčím bojovat, je dobré znát svého nepřítele. Obelsti tedy svůj mozek a zaujmi roli pozorovatele.
Tréma je samozřejmě komplexní problém, nicméně ze svých zkušeností sama se sebou i s klienty jsem vypozorovala tři hlavní důvody, proč tréma vůbec vzniká. Tady jsou:
Může nám sloužit jako výstražné světýlko, které poukazuje na všechny zmíněné tři nešvary.
Chceš pracovat s trémou, abys zahrál/a na zkouškách skvěle a dostal/a jedničku? Vážně? To je Tvoje vnitřní PROČ? To je Tvoje motivace?
Co vlastně chceš? Co v sobě máš, čemu můžeš důvěřovat?
Možná je to zatím jenom úplně malinká drobnost, ale i to je naprosto skvělé a v pořádku. Z toho vycházej a z toho postupně buduj svoji sebedůvěru. Pak už Ti tréma nebude muset nic signalizovat a Ty budeš moct hrát, zpívat a tvořit naprosto svobodně a s radostí.
Pokud bys chtěl/a s trémou zatočit hned teď, stáhni si zdarma TAHÁK PROTI TRÉMĚ.