“To k tomu patří.”
“Tréma je zdravá.”
“To přejde, stačí pořádně cvičit.”
“Představuj si, že o nic nejde.”
Tohle jsou asi 4 nejčastější věty, které jsem slýchávala, když jsem se pídila po tom, jak s trémou pracovat.
Znáš je taky? A byly Ti taky úplně k prdu?
Pravda je, že tréma a úzkosti spojené s vystupováním na veřejnosti jsou hodně rozšířené problémy u hudebníků ze všech oblastí. Od hraní u táboráku, přes ZUŠky, studium konzervatoří až po akademickou půdu. Představa, že hudebníci studující hudbu několik desetiletí hrají bez trémy, se zdaleka neshoduje s realitou. A bohužel s ní ani často vůbec neumí(me) pracovat, když na to přijde. Jen jsme si zvykli, že k naší profesi holt patří trochu toho peklíčka a těm pro nás úplně nejpekelnějším činnostem se snažíme v praxi vyhýbat.
Ve sportu je už mentální příprava a práce se stresem běžnou záležitostí. U hudebníků se to pořád nepovažuje za dost sexy téma… asi že sportovci plní kotle pivařů s barevnými šálkami, které si po zápase užívají, že “MY jsme vyhráli”, nebo nakopávají obrubník, protože “oni NÁS porazili”… ta sounáležitost mě nikdy nepřestane udivovat 😉
Ale zpět do hudebního světa a trémy.
Já sama jsem se rozhodla přispět svojí troškou do mlýna a zčeřit zastaralé nastavení české hudební scény. Pokud potřebuješ s trémou opravdu pomoct, přichystala jsem právě pro Tebe kurz Hudbou k divokosti a sebevědomí.
A pokud chceš na svém sebevědomí začít pracovat hned teď, hledáš jednoduché vedení, jak zatočit s trémou a hodilo by se Ti něco ryze praktického, stáhni si TAHÁK PROTI TRÉMĚ. Je zdarma a tréma díky němu pro Tebe přestane být strašákem.