V dnešním článku bych se chtěla zaměřit na téma, které je v našem hudebně-uměleckém světě dost tabuizované, a to na téma cenotvorby.
Cenotvorbu bychom měli chápat jako umění ocenit svou vlastní službu. Ovšem je důležité si uvědomit, že neoceňujeme službu ve formě produktu. Nejde o to dělat hudbu nebo umění strojově, ale o to vnést do toho vlastní unikátnost, energii, jež je spjata pouze s námi.
A právě tuto jedinečnost bychom si měli uvědomit, poznat ji a následně ji adekvátně nacenit. Zároveň s tím bychom měli být schopni uvědomit si naše zkušenosti a znalosti a i ty následně zhodnotit.
Dalším krokem v tomto procesu je umění přijímat. Schopnost přijímat totiž není tak úplně přirozená. Často nedokážeme přijmout i obyčejný kompliment, natož abychom si dokázali říct o finanční odměnu a tu pak bez jakýchkoliv negativních pocitů přijmout.
Pokud tyto negativní pocity zažíváme, je to jasným důkazem toho, že v sobě máme blok. S bloky ale můžeme dál pracovat (VIZ článek Limity, bloky a programy), můžeme rozvíjet naši schopnost přijímání a skutečně cítit vděčnost za kompliment či finanční ohodnocení.
Místo negativních pocitů můžeme prožívat radost a vděčnost za to, že jsme naši tvorbu mohli sdílet.
Důležitým bodem v rámci cenotvorby je i naše sebevědomí a určení vlastní hodnoty. Pokud sami sebe vidíme jako toho nejposlednějšího na světě, pokud si myslíme, že všichni kolem nás jsou lepší a my si vlastně nic nezasloužíme, pak si zkrátka nedokážeme stanovit řádnou cenu.
V uměleckém světě máme ještě před třicítkou roky praxe. Navzdory tomu se neustále cítíme jako žáčci v první třídě, kteří se toho ještě musí tolik naučit, než se dostaví úspěch. Ano, vzdělávat se budeme celý život, to je v pořádku. Ale nesmíme čekat na „něco“, co nám ospravedlní to, že si řekneme o peníze.
A stejně jako v umění přijímání, i tady se jedná o naše vnitřní nastavení, jelikož naše podhodnocování vede ke vzniku dalšího bloku, který nám zabraňuje si o peníze za naši tvorbu říct.
„Bez práce nejsou koláče.“, „Peníze jsou zlo.“, „Boháči stejně kradou.“ a další taková pořekadla, či slovní spojení, která jsme v různých situacích slýchávali od svého okolí již v dětství, určují, jak k penězům přistupujeme v současnosti.
Můžeme mít pocit, že pokud si peníze nevyděláme těžkou prací, nezasloužíme si je. A pokud si máme tedy vydělat něčím, co nás baví, nedokážeme cenu určit adekvátně, jelikož to nezapadá do našeho zažitého vzorce.
Tyto vzorce a přesvědčení je důležité zmapovat. Podívat se do sebe, zjistit, co nás blokuje, podle čeho fungujeme a hlavně si uvědomit, že se nejedná o obecnou pravdu a že tohle naše nastavení můžeme změnit a vydělávat si tím, co nás baví.
Abychom se dokázali adekvátně ocenit, nesmíme zapomenout na naše úspěchy, na vše, co jsme již dokázali, co můžeme předat a sdílet. Zkrátka musíme tak trochu posilovat náš sval sebevědomí.
Často se můžeme také setkávat s falešnou skromností.
Je v pořádku myslet si, že někdo, koho obdivujeme, je dál než my. Ale není v pořádku se za falešnou skromností schovávat a doufat, že se nám skrz naše vlastní podceňování dostane pochvaly.
Takové nastavení nám brání vidět naše dovednosti a tím pádem je nedokážeme dostatečně nacenit.
Hudba, i umění všeobecně, je něco, co děláme od útlého dětství, něco, co je naší součástí a co vnímáme jako poslání. A můžeme mít vnitřně nastavené, že poslání neděláme pro zisk, pro odměnu, pro uznání. Proč? Protože poslání převyšuje peníze. A i tohle nastavení je potřeba změnit.
Je třeba si ale uvědomit, že pokud poslání vnímáme jako něco, co dává smysl nejen nám, ale i světu kolem nás, pak bychom se tomu měli věnovat naplno, vložit do toho celou naši energii. Což dost dobře nepůjde, pokud za to nedostaneme adekvátně zaplaceno.
Není dobré sami sebe podhodnocovat. Není dobré fungovat na základě vzorců, jež nás omezují a limitují. Naopak je důležité poznat a přijmout vlastní jedinečnost, přiznat si vše, co jsme již dokázali a dovolit si přijímat finanční ohodnocení za svou tvorbu bez pocitu strachu.
Více se o cenotvorbě dozvíte zde.